Az alapbor
A pezsgőkészítés a szőlőterületek kiválasztásával kezdődik. Olyan területről származó szőlőt érdemes használni, amely viszonylag magas savtartalmú és jó savösszetételű bor készítésére alkalmas. Fontos, hogy a szőlő a szüret időpontjában egészséges legyen, mert a borban fellelhető esetleges hibák a szén-dioxid hatására felerősödhetnek.
A szüret időpontját úgy kell kiválasztani, hogy a szőlőből 8-9 g/l, de akár 10-12 g/l savtartalmú, 10,5-11,5 %vol. alkoholtartalmú bort tudjunk készíteni. A szőlő technológiai érettségi állapotában kell szüretelni, tehát viszonylag korán, de nem éretlenül.
A szőlőfeldolgozásnak gyorsnak és kíméletesnek kell lennie az oxidáció elkerülése végett, így lehet megőrizni a szőlő primer aromaanyagait.
Bor erjesztés technológiája, hasonlatos a fehérbor erjesztés technológiájához: reduktív, irányított erjesztés 12-14 °C-on. Házasítás: a különböző szőlőfajták borait olyan arányban házasítjuk (keverjük) egymással, hogy évről-évre azonos stílusú pezsgőt tudjunk készíteni, az évjáratok közti különbségeket kiegyenlítsük.
Évjáratos pezsgő: Egy adott évjáratból származó pezsgő.
Prestige cuvée: Az adott pezsgőház legjobbnak tartott cuvée-je.
A pezsgő alapbor elkészítéséhez kifejezetten alkalmas szőlőfajták
- Chardonnay
- Pinot Noir
- Pinot Meunier
- Pinot Grigio
- Zöldveltelini
- Riesling
Asti típusú pezsgőknél muskotályos szőlőfajtákat használnak.